تبلیغات
همگام با ولایت - مسابقه
یکشنبه 22 شهریور 1388

مسابقه

   نوشته شده توسط: حسین داو طلب پور    نوع مطلب :فعالیت ها ی فرهنگی ،

*رهبر معظم انقلاب  حضرت آیت الله خامنه ای : وظیفه مسئولان، اداره امور زندگی مردم همراه با هدایت جامعه است، بنابراین از ظرفیتها و امکانات دستگاههای حکومتی نظیر صدا و سیما  فرهنگ و ارشاد اسلامی – آموزش و پرورش – و آموزش عالی به گونه ای استفاده کنید که مردم به مبانی دینی بیشتر علاقمند و پایبند شوند. باید مسائلی را که مبنای صحیح دینی و شرعی دارد با افتخار تبلیغ و ترویج کرد.

 مسابقه

با ولایت ، از ولادت تا شهادت

علی(ع) همانگونه كه بزرگان تاریخ اسلام می‌نویسند بواسطه شدت عدالت خود و اصرار بر حاكمیت قسط در جامعه به شهادت رسید و به عبارت بهتر مولای متقیان توسط یك جریان فكری خاص به شهادت رسید و نه فرد خاص.

ضربت شمشیر ابن‌ملجم بر فرق علی(ع) زاییده جهل تاریخی بشر است كه در دروان آن امام برگوار بواسطه رویارویی جهل مطلق و عدل مطلق  منجر به شهادت مظهر عدل كامل شد.

تا زمانی كه بشریت بر جهل خود فایق نیاید و قدرت تحمل عدل علی گونه را نداشته باشد باز هم شاهد مسلخ‌هایی خواهیم بود كه پیروان مكتب علی در آن شربت شهادت خواهند نوشید و شاید علت طولانی شدن زمان انتظار نیز همین فلسفه عمیق بشری باشد.

              نویسنده و برگزار کننده : حسیـن داو طلب پـور

* با تشکر از : روحانیت معظم ... جوانان بسیجی پایگاه امام علی (ع) تنگ ارم ـ حــوزه مقـاومت بسیـج 22 بهمـن بخــش ارم ... و نمایندگــی آمـــوزش و پــرورش بــخش ارم.

21  / رمضان  /  1430 مصادف با  20 / شهریور ماه / 1388


(( انسـان زنده  یعنی انسان دارای تفکـر و اندیشـه ))

با سلام  و عرض تسلیت به مناسبت شهادت بزرگ مرد علم و معرفت و تفکر و ایمان و شجاعت و صبر و جوانمردی  علی (ع) خدمت شما شرکت کنندگان در مسابقه ی  (( با ولایت ،از ولادت تا شهادت )) و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما روزه داران گرامی.

لازم است عزیزان شرکت کننده قبل از پاسخ گویی به سئولات مطرح شده  موارد زیر را مطالعه و مد نظر داشته باشند.

**  هدفمان  از شرکت در مسابقه سنجش دانسته هایمان  باشد نه دریافت جایزه.

** یادمان باشد مسابقه بین یک شرکت کننده  و دیگر شرکت کنندگان است ... هرکس به اندازه تلاش و دانایی خود امتیاز کسب میکند... پس عاقلانه نیست حریف را شریک خود کنیم. ( تقلب ممنوع )

** جوایز مسابقه (پول نقد  از مبلغ 5000 ریال تا 50000 ریال – کتاب  و غیره ) به تعداد بیش از 30 نفر  

** از کلیه بزرگوارانی که  به شرکت در این امر خداپسندانه تمایل دارند دعوت بعمل می آید. شما بزرگواران میتوانید ما را با اهداء کتاب و هدایای متنوع و همچنین پول نقد یاری فرمائید .

** شرایط پذیرش یک پاسخ صحیح : الف ) ذکر منابع و مأخذ ( چنانچه منبع پاسخ، حتی شرکت کننده  یا  شخص دیگری باشد ذکر نام و نام خانودگی آن شخص ضروری است) – ب)چنانچه پاسخ  درج شده در برگه ی پاسخنامه ی دو شرکت کننده یا بیشتر با یک دستخط نوشته شده باشد  هر دو شرکت کننده قبل از تصحیح حذف می شوند.لازم به ذکر است : افراد با سواد شرعاً موظفند در صورتی پاسخنامه ی افراد بی سواد را تکمیل نمایند که سئوال را برای آن افراد بخوانند و پاسخ خود آنها را در پاسخنامه قید نمایند)- پ) استفاده از اشعار و جملات قصار بزرگان و اندیشمندان و... – ت ) استفاده از آیه های قرآنی و احادیث -  ث) زیبا نویسی و رعایت فاصله  

** تکثیر و توزیع سئوالات و پاسخنامه با رعایت اصول اخلاقی و قانونی اشکال ندارد.

** شما شرکت کنندگان گرامی می توانید  پاسخنامه های خود را  حداکثر تا تاریخ 31/6/ 88 ( آغاز هفته دفاع مقدس )  به یکی از مکان ها و افراد زیر تحویل نمایید.

1. مسجد جامع تنگ ارم : برادر محمد  امانی -  برادر عابد موسوی

2. مسجد شهید شهریاری : برادر میثم صالحی نسب

3. پایگاه مقاومت ام ابیها(س) تنگ ارم

** پاسخ کلیه ی سئوالات این مسابقه  بعد از اتمام مهلت ارسال پاسخنامه و جمع آوری پاسخنامه ها  بصورت یک جزوه  جهت ارزیابی و مطالعه ی شما شرکت کنندگان  گرامی توزیع می گردد.

**  به زودی مسابقه ی بزرگ ((  از خلقـت تا خلقـت ))   با هدف شناخت انسان از آفرینش و تولد  تا  برانگیخته شدن بعد از مرگ و حضور در پیشگاه الهی  برگزار می گردد.

از کلیه ی متفکران و افراد دارای نظر و اندیشه جهت تدوین و برگزاری این مسابقه دعوت بعمل می آید.

* ضمناً شما بزرگواران میتوانید نظرات و پیشنهادات خود را تا تاریخ 31/6/88  در مورد این مسابقه و مسابقه ی آینده طرح و به افراد فوق الذکر تحویل نمایید.%  (( تمدید شد: تا تاریخ ۱۵/۷/۸۸ ))


همانطور که میدانید:

*حضرت امیر المومنین علی (ع ) فرزند ابوطالب شیخ بنی هاشم عموی پیغمبر اكرم (ص) بود.

*علی ع بنا به نقل مشهور ده سال پیش از بعثت در مکه در خانه ی خدا  متولد شد و پس از شش سال بر اثر قحطی كه در مكه و حوالی آن روی دا د بنا به در خواست پیغمبر اكرم ص  از خانه پدر به خانه پسرعموی خود پیغمبر اكرم  منتقل كردید.

* تحت سرپرستی و پرورش مستقیم آن حضرت درآمد

* پس از چند سال كه پیغمبر اكرم ص به موهبت نبوت نایل شد علی ع  اولین شخصی بود  که به آن حضرت ایمان آورد. و نخستین کسی است که به اسلام ایمان آورده است.
*همسر وی یگانه دختر محبوبه  پیامبر  گرامی اسلام  است به نام  فاطمه(س) (مادر بزرگوار: امام حسن(ع)-امام حسین(ع)- حضرت زینب(س) و حضرت ام کلثوم (س).

*در هیچ جنگی پای به عقب نگذاشت. و از هیچ حریفی روی نگردانید و در هیچ امری با پیغمبر اكرم ص مخالفت نكرد چنانكه آن حضرت فرمود هرگز علی از حق و حق از علی جدا نمی شوند.

*در روز هجدهم ذالحجه  هنگامی که پیامبر مکرم اسلام (ص) از سفر مکه بر میگشتند در تجمع عظیم مردم و حجاج  در محلی بنام غدیر خم حضرت علی را بعنوان جانشین خود و ولی امر مسلمین معرفی نمود و مردم همانجا  با آن حضرت بیعت نموده و به وی تبریک گفتند.

*علی ع روز رحلت پیغمبر اكرم سی و سه سال داشت و با اینكه در همه فضایل دینی سرآمد و در میان اصحاب پیغمبر ممتاز بودبه بهانه اینكه وی جوان است و مردم بواسطه خونهایی كه در جنگهابه همراه پیغمبر اكرم ص ریخته با وی دشمنند از خلافت  كنارش زدند و به این ترتیب دست آن حضرت از شئون عمومی بكلی قطع شد وی نیز به تربیت افراد پرداخت و بیست و پنجسال كه زمان خلا فت سه خلیفه پس از رحلت پیغمبر اكرم ص بودبدین ترتیب گذرانید .

*پس از كشته شدن خلیفه سوم مردم با آن  حضرت بیعت نموده و به خلافتش برگزیدند.
*آن حضرت در خلافت خود كه چهار سال و نه ماه تقریبا طول كشید سیرت پیغمبر اكرم ص را داشت .

*و به خلافت خود صورت نهضت و انقلاب داده  و با همه چه خواص و چه عوام  با عدالت رفتار مینمود . این  نوع حرکت امیر مومنان بضرر برخی از سود جویان تمام می شد و از این روی عده ای از صحابه (یاران پیامبر ) كه پیشاپیش آنها ام المومنین عایشــه (همسر پیامبر) و طلحــه و زیبــر ومعاویــه  بودند خون خلیفه سوم را دستاویز قرار داده سر به مخالفت برداشتـه و بنای شورش وآشوبگری گذاشتند .
*آن حضرت برای خوابانیدن فتنه , جنگی با ام المومنین عایشه و طلحه و زیبر در نزدیكی بصره كه به جنگ جمل معروف است و جنگی دیگر با معاویه در مرزعراق و شام كه به جنگ صفین معروف است و یكسال و نیم ادامه یافت و جنگی  با خوارج در نهروان كه به جنگ نهروان معروف است  كرده و به این ترتیب بیشتر مساعی آن حضرت در ایام خلافت خود صرف رفع اختلافات داخلی شد .

*پس از مدتی صبح روز نوزدهم ماه رمضان سال چهلم هجری (چهل سال بعد از هجرت حضرت محمد (ص) از مکه به مدینه ) در مسجد كوفه در سر نماز ، بدست یكی از خوارج  به نام ابن ملجم ضربتی خورده و در شب بیست و یكم ماه شهید شدند .

*آن حضرت در هنگام شهادت 63 سال سن داشتند.

*مدت امامت  آن بزرگوار 30 سال  و  دوران خلافت ظاهریش حدود 5 سال بود.

 *عامل عمده اى كه ابن ملجم را وادار به شهادت حضرت على(علیه السلام)كرد، انحراف فكرى و اعتقادى او بود. چون خوارج، حضرت على(علیه السلام)را عامل نابسامانى هاى مسلمانان، جایز القتل مى دانستند كه ابن ملجم جزو این گروه بود از این رو بود که ابن ملجم لعنت الله علیه در مكه تصمیم به كشتن حضرت على(علیه السلام) گرفت و به همین منظور روانه كوفه، مركز حكومت على(علیه السلام) گردید. آنچه علاوه بر نا آگاهى و انحراف فكرى ابن ملجم، او را به اجراى این تصمیم تشویق و ترغیب نمود، پیشنهادات و تحریكات قطام بود. قطام كه دختر جوان و زیبایى بود، با خوارج همفكر بود. وى به خاطر عقیده باطل و تفكر خارجى گرى و در اثر تحریك قطام، حضرت على(علیه السلام)را به شهادت رساند. شخصى را به قتل رساند كه رسول خدا(صلى الله علیه وآله) بارها درباره اش فرمود: «علىّ مع الحق و الحق مع على و لن یفترقا حتى یردا علىّ الحوض یوم القیامه» یعنى على با حق است و حق با على است و این دو هرگز از یكدیگر جدا نمى شوند تا این كه در روز قیامت در كنار حوض كوثر با من ملاقات كنند.


درد دلی با مولایم علی (ع)

آه ای علی ؛ چگونه باور کنیم که دستان ناپاک جهل و کینه ، عدالت تو را تحمل نکردند و تو را در محراب عبادت و در هنگام اقامه ی نمازشهید کردند .

ای علی ؛ تشخیص حق و باطل ، همیشه سخت است اما مگر نه این بوده که «تو با حق و حق با تو » بوده است ، پس چگونه مدعیان حق طلبی و عدالت خواهی حقانیت تو را باور نکردند !

ای خدای بزرگ ؛ چه سخت است کسی که خود ، مظهر حق و عدالت است ، بدست کسانی که فقط ادعای حق و عدالت دارند شهید شود و آنگاه ناحقان ِحق نما ، کوس انالحق بزنند و شادی نمایند اما پیروان واقعی حق و عدالت غرق در ماتم و اندوه شوند.

ای خدای بزرگ ؛ به ما توفیقی عطا فرما تا در مسیر حق و عدالت گام برداریم و ظهور حجتت را نزدیک فرما تا عدالت را بر پا و داغ باطله را تا ابد بر پیشانی گروه باطل بنشاند.

آمین یا رب العالمین.


سئـــــوالات :

1.**همانطور که بعنوان یک مسلمان و انسان آگاه می دانیم  واژه ی آشنای دروغ یکی از رذایل اخلاقی(رفتارهای زشت) است که معمولاً کما بیش شاهد آن در زندگی روزمره خود بوده و هستیم. و ظاهراً از آن متنفریم...

*حضرت علی (ع) میفرماید: (( لا یجد عبد طعم الایمان حتی یترک الکذب هزله و جده ))  انسان طعم ایمان را نمی چشد تا اینکه دروغ را اعم از جدی و شوخی ترک کند.

* امام حسن عسکری (ع) پدر بزرگوار حضرت مهدی (عج) نیز درباره ی این عمل زشت میفرماید: ((جعلت الخبائث کلها فی بیت و جعل مفتاحها الکذب )) تمام پلیدیها و زشتیها در اطاقی قرار داده شده و کلید آن دروغ است.

سئوال :  بفرمائید راه درمان دروغ چیست ؟( 5 مورد با توضیبحات مختصر)

2.**یکی از بیماریهای بسیار وحشتناک و خطرناک که متأسفانه در جامعه ی ما بعضی افراد و اشخاص به آن گرفتارند بیماری غیبت است...  از نظر علمای اخلاق ،غیبت نوعی بیماری روحی و روانی است ،کسی که غیبت میکند و یا دوست دارد غیبت بشنود مریض است. و نیز از منظر مبارک  حضرت رسول اکرم (ص) غیبت و سخن چینی از عوامل خراب نمودن روزه است  و نماز و روزه تا چهل روز قبول نمی شود مگر اینکه صاحب حق (کسی که در موردش غیبت شده )راضی شود. (( لازم به ذکر است: در اینجا  قبول نشدن با حرام و باطل شدن متفاوت است.))

*آیة "و لا یغتب بعضكم بعضاً أیحب أحدكم أنْ یأكل لحم اخیه میتاً فكرهتموه، و اتقوا الله، إن الله توّابٌ رحیمٌ...؛ و هیچ یك از شما دیگری را غیبت نكند، آیا كسی از شما دوست دارد كه گوشت برادر مردة خود را بخورد؟ (به یقین) همة شما از این امر كراهت دارید. تقوای الهی پیشه كنید كه خداوند توبه‌پذیر و مهربان است.

*آیة دیگری كه بر مذمت غیبت‌كنندگان نازل شده؛ آیة: "ویلٌ لكل همزة لمزة" می باشد.

خداوند متعال در آیه یاد شده، با تهدید كوبنده‌ای به سراغ عیب‌جویان و غیبت‌كنندگان می‌رود و می‌فرماید: "وای بر هر عیب‌جوی غیبت‌كننده‌ای كه مردم با ایمان را به سخریه می‌گیرند(مسخره میکنند) ، و با نیش زبان و حركات دست و چشم و ابرو، در پشت سر و پیش رو، مؤمنان را هدف تیرهای طعن و تهمت قرار می‌دهند.

سئوال :  شما شرکت کنندگان بزرگوار میدانید که بهترین راه مبارزه و از بین بردن هر بیماری شناخت علت آن بیماری و مبارزه با علت آن است.الف ) علل و عوامل غیبت کدامند. 5 مورد  (توضیح  مختصر  حداقل یک سطر)-  ب) برای پیشگیری و درمان ریشه ای  این بیماری 3 مورد را ذکر فرمائید.

3.** وصف نماز را باید از کسی شنید که خود به راستی اقامه کننده آن بود. یعنی از امیر مومنان حضرت علی (ع)

سئوال : 4  سخن از امیر مومنان در خصوص اهمیت و فضیلت نماز بیان کنید.

4.** عواملی باعث میشوند تا بعضی اشخاص نماز را ترک کنند که از آن عوامل باید پرهیز نمود. انسان بالفطره گرایش به عبادت دارد. معصیت (گناه ) - دنیا گرایی (علاقه به دنیا و توجه زیاد به مادیات) – ندادن ذکات – تکبر(داشتن غرور  و متکبر بودن ،خود را بزرگ دیدن)- حرام خوردن ( مال دیگران را غصب کردن،ربا و ... ) – آشامیدن شراب (تأثیر مضر بر عقل و روح و روان و جسم و تأثیر منفی بر فکر و تصمیم و ارده و رفتار ) و حسادت و ... از عوامل و موانع تأثیر گذار ترک نماز به حساب آمده است.

سئوال : آیا کسی که نماز را ترک میکند میتوان او را متدین و دوست خدا نامید؟ چرا ؟

5.** از نظر قرآن یکی از وظایف مهم افراد در جامعه اسلامی، دستگیری از نیازمندان تهیدستان است. هر کس به اندازه امکانات و توانمندی خویش وظیفه دارد که خلاء های موجود در زندگانی افراد را جبران و کمبودهای آنان را پاسخگو باشد. همان گونه که خداوند نیازمند و فقیر را با فقر و نداری امتحان می کند، ثروتمندان را نیز این گونه می آزماید.

سئوال : حضرت علی (ع) از چهار درهم دارایی اش، درهمی را در شب، درهمی در روز، درهمی به نهان و درهمی راآشکارا انفاق کرد.آیه ای در این باره از سوی خداوند بر پیامبر اکرم نازل شد. ضمن نوشتن معنی آیه مورد نظر، بنویسید در کدام سوره قرار دارد و آیه چندم است؟  

6.** پیامبر صلی‌ الله‌ علیه‌ و آله‌ و سلم‌ شنید كه‌ زنی‌ در روز روزه، به‌ همسایه‌اش‌ دشنام‌ داد. حضرت‌ زن‌ را خواست‌ و فرمود: «بخور!» زن‌ گفت: «من‌ روزه‌ام.» فرمود:«چگونه‌ روزه‌ای‌ كه‌ به‌ همسایه‌ات‌ دشنام‌ دادی؟! روزه،‌ خودداری‌ از خوردن‌ و آشامیدن‌ نیست. همانا حق‌ تعالی‌ روزه‌ را پرده‌ای‌ برای‌ سایر كارهای‌ ناپسندـ از كردار بد و گفتار بدـ گردانیده‌ است. چه‌ بسیار كم‌اند روزه‌ داران‌ و چه‌ بسیارند گرسنگی‌كشان!»‌

سئوال : شما اهمیت روزه را چگونه بیان میکنید؟ (در سه سطر )

7.** امام علی بن ابیطالب(ع)  امام اول ما شیعیان  است . تا کنون از فضائل –کرامات – شجاعت- خداترسی و خداپرستی و اخلاق و رفتار والا و  بی مثل و مانند این امام همام زیاد شنیده ایم .

سئوال : شما شرکت کننده گرامی تا چه اندازه با تألیفات و آثار حضرت علی (ع) آشنا هستید؟ 5 مورد آن را ذکر فرمائید.

8.**سئوال :  بنا به فرموده امام علی (ع) در حکمت 92 نهج البلاغه ، بی ارزشترین و بهترین علم چه علمی است؟

9.** سئوال : در 4 سطر فلسفه و ارتباط ما بین حکومت و رهبری  جامعه را بیان فرمائید. ( میتوانید از نهج البلاغه نیز بهره ببرید)

10.**سئوال :  رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران  الف) در چه تاریخی بدنیا آمدند ؟ ب) در کجا به دنیا آمدند؟ پ ) نام پدر بزرگوارشان چیست ؟ ت) ایشان از چند سالگی به فراگیری  قرآن مشغول شدند؟

11.** سئوال :  با توجه به نهج البلاغه  فلسفه امام و ولایت و فرمانبرداری از امام و ولی چیست ؟

12.**ابن ملجم لعنت الله علیه  را همه ی ما بعنوان قاتل امیر مومنان حضرت علی (ع) می شناسیم .

سئوال : این فرد (ابن ملجم لعنت الله ) دارای چه اعتقاد و تفکری بود و دیدگاهش نسبت به رهبری جامعه و ولی امر مسلمین چه بوده ؟   

13.**حضرت علی (ع) در آخرین ساعات قبل از شهادت  خود ، دو فرزند برومندش امام حسن  (ع) و امام حسین (ع) را نزد خود فرا خواند  و وصیت فرمودند: اوصیکما بتقوی الله....

سئوال : با مطالعه ی این وصیت حضرت امیر (ع)  3  نکته  را  استخراج و بنویسید.

14.** سوره توبه از سوره های قرآن کریم است و تنها سوره ای است که با (( بسم الله الرحمن الرحیم )) آغاز نشده است .این سوره دارای 129 آیه است و از سوره های مدنی به شمار میرود. 

سئوال : محتوای سوره توبه  را به اختصار در 2 سطر بنویسید.

15.** حضرت علی (ع) وقتی ضربت شمشیر آن شخص جاهل بر فرق مبارکش فرود آمد  بر زمین افتاد و  در خون خود غلطید  .

سئوال : الف )در حالی که از درد در خون خود میغلطید اولین جمله ای که بیان فرمودند چه بود ؟  ب) پس از آن کدام آیه ی شریفه از کدام سوره قرآن را بیان فرمودند؟

16.** سئوال : کلمه ی  (( دنیا  ))  و کلمه ی (( آخرت  )) هر کدام چند بار در قرآن کریم آمده است ؟

17.** یکی از موضوعاتی که همیشه برای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره ) از اهمیت ویژه ای  برخوردار بود مسئله ی مهم ولایت فقیه  و رهبری جامعه ی اسلامی بود .

سئوال : شما شرکت کننده گرامی  نظر حضرت امام خمینی (ره )  را در خصوص اهمیت  وجود ولایت فقیه در سه سطر بیان فرمائید.

18.** سئوال : الف ) روزه بر چه افرادی واجب است؟ ب) روزه بر چه افرادی واجب نیست ؟

19.** سئوال : آیه ای از قرآن کریم  که در آن آیه خداوند انسانها را از مسخره کردن مردم و عیب جویی و لقب بد روی مردم گذاشتن نهی می فرماید در کدام سوره است ؟ معنی آیه را بنویسید؟

20.** سئوال :  سوءظن چیست ؟ (بطور خلاصه پاسخ دهید)

21.** سئوال : کدام سوره ها در قرآن کریم با (( یا ایها الذین آمنو )) شروع می شوند؟

(( در پناه حضرت حق همیشه متفکر- سربلند و زنده باشید.))


Google

www.zibaweb.com">
در كل اینترنت ،گوگل
درزیبا وب

همگام با ولایت