تبلیغات
همگام با ولایت - اسلام و علم آموزی
چهارشنبه 1 مهر 1388

اسلام و علم آموزی

   نوشته شده توسط: حسین داو طلب پور    نوع مطلب :نویسنده ،

اهمیت علم‌آموزی در اسلام

دین اسلام، كامل‌ترین دین در میان ادیان الهی است كه به همه جوانب زندگی انسان نگاه ویژه دارد و برنامه كامل برای این منظور در نظر گرفته تا انسان‌ها با عمل به این برنامه به تكامل برسند. یكی از جوانبی كه دین اسلام، اهمیت و ارزش فوق العاده‌ای برای آن قائل است، بحث علم و علم آموزی است تا جایی كه نخستین آیاتی كه بر پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) نازل شد، بهترین دلیل بر اهمیت و جایگاه ویژه تعلیم و تعلم در اسلام است:

«بخوان به نام پروردگارت كه (جهان را) آفرید. (همان كسی كه) انسان را از خون بسته‌ای خلق كرد. بخوان كه پروردگارت بزرگوار است؛ همان كسی به وسیله قلم تعلیم نمود و به انسان آنچه را نمی‌دانست، یاد داد.»

قرآن كریم صراحتاً تعلیم را یكی از اهداف برانگیخته شدن پیامبر اكرم(ص) دانسته و فرموده است:

«هو الذی بعث فی الامیین رسولا منهم یتلوا علیهم آیاته و یزكیهم و یعلمهم الكتاب و الحكمه؛ او كسی است كه در میان جمعیت درس نخوانده رسولی از خودشان برانگیخت كه آیاتش را بر آنان می‌خواند و آنان را تزكیه می‌كند و به آنان كتاب (قرآن) و حكمت می‌آموزد.»

 پیامبر گرامی اسلام(ص) نیز با نظر به اینكه یكی از اهداف بعثتش تعلیم و تعلم است، در گفتار و رفتار خود كراراً به اهمیت علم، آموختن و نقش آن در تكامل زندگی انسان تأكید نموده است. بر همین اساس پیامبر اكرم(ص) وقتی دو گروه را در مسجد مشاهده كردند كه گروهی مشغول عبادت بودند و گروهی مشغول مذاكره و بحث علمی، رفتن به نزد گروه دوم را بر پیوستن به جمع عبادت كنندگان ترجیح داده و درباره این رفتار خود فرمودند:

«بالتعلیم ارسلت؛ من برای تعلیم فرستاده شده‌ام.» تحصیل علم از نظر اسلام یك ضرورت مطلق است و هیچ قید و شرطی ندارد (نه قید زمانی، نه قید مكانی و فردی و نه هیچ قید و محدودیت دیگری).

از حدیث معروف «اطلبوا العلم و لو بالصین؛ علم را طلب كنید، اگر چه در چین باشد.» در می‌یابیم كه از نظر اسلام طلب علم فریضه‌ای است كه جا و مكان خاصی نمی‌شناسد و محدودیت مكانی ندارد.

همچنین این حدیث معروف را بارها شنیده‌ایم كه «اطلب العلم من المهد علی اللحد» «ز گهواره تا گور دانش بجوی» كه نشان می‌دهد علم آموزی محدودیت زمانی ندارد.

 نیز حدیث بسیار معروف و مشهور پیامبر(ص) را كه فرمودند:

 «طلب العلم فریضه علی كل مسلم؛علم آموزی بر هر مسلمانی واجب است.» و احادیث معروف دیگری كه هر كدام دلیل و نشانه محكمی است بر اثبات وجوب و ضرورت آموزش و تعلیم و تعلم در اسلام.

انشاءالله با پیروی از رهنمودهای مقام عظمای ولایت و با تلاش و کوشش معلمان دلسوز کشور عزیزمان ایران و همچنین همیاری مسئولین محترم ذیربط و نیز اولیاء فهیم دانش آموزان و دانش آموزان علاقمند به تحصیل علم و دانش،به زودی شاهد شکوفایی و ثمر دهی نهال تعلیم و تربیت در سراسر این کشور عزیز خواهیم بود.

((تفکر،اندیشه-تفکر،شناخت-تفکر،باور-تفکر،اراده-تفکر،تصمیم-تفکر،حرکت-تفکر،زندگی،سعادت))


Google

www.zibaweb.com">
در كل اینترنت ،گوگل
درزیبا وب

همگام با ولایت